Урок самопізнання - державна установа - Степновского основна школа - відділу освіти


«МИ ЯК РАЙДУГИ КОЛЬОРУ»
Мета: формування учнів розуміння унікальності себе і кожної людини.
Завдання: сприяти усвідомленому розумінню відмінностей і подібності між людьми:

- розвивати здібності бачити і відчувати настрій оточуючих;
- виховувати ціннісне ставлення до дружби і взаєморозуміння в групі
Хід заняття:
коло радості
Вихователь вітає дітей і запрошує всіх в коло радості. Діти хором говорять слово «Ми!», А вихователь читає віршовану рядок.
- Ми!
- Дзвінкіше слова в світі немає!
- Ми!
- це пісня і світанок!
- Ми!
- це значить ти і я!
- Ми!
- Значить, зустрілися друзі!
Вихователь читає казку «Хто найкращий?»

Засперечалися малюки - хто краще за всіх?
Совенок каже:
- Я краще всіх!

Бобер: Я!
- Ні я! - заревів ведмежа, намагаючись бути схожим на свого тата.
- А ось і ні, клишоногий! Я краще всіх! - сказав горобець.
Тут в суперечку вплуталися ежонок, зайченя, білченя, вороненок,
вовченя, лисеня. Лісова поляна наповнилася маленькими кричущими «якалкамі». Невідомо, чим би все скінчилося, якби мимо не проходив Гном Гномича з бубонцями на капелюсі.
- Для початку давайте сядемо в коло, - сказав він, - подивимося, один на одного і побачимо, які ми різні. У зайченя - довгі вуха і швидкі лапи. Він відмінний бігун. Бобер - найкращий плавець. У воді ніхто його не наздожене. Бельчонок - найкращий стрибун.
Кожен з вас може робити щось, що не під силу іншому, і цим допомагає в лісовій життя!
Звірята, подивилися один на одного, засміялися. Взялися за лапки і почали стрибати, танцювати. Всі були щасливі і задоволені, що народилися саме в цьому лісі.
(За Е.Жаровой)
• Поясніть сенс слів «Кожного можна назвати кращим».
Вправа. Дітям необхідно розповісти про своїх друзів. Вихователь допомагає розпочати за допомогою пропозицій. Починати свої пропозиції потрібно словами:

«Ми всі різні, але я знаю, що. ».
•. вміє співати.
• у. є домашня тварина.

•. грає на музичних інструментах.
•. вміє плавати.
•. складає вірші.
•. вміє вишивати.
Узагальнюючи відповіді, вихователь підводить дітей до висновку, що кожна людина унікальна, має свої інтереси, здібності, таланти, тому кожного можна назвати найкращим. Цей висновок є відповіддю на запитання, поставлене в читанні попереднього оповідання.


Розминка «Доміно»
Процедура гри:
Хлопці! Я пропоную вам пограти в «Доміно». А секрет цієї гри криється в тому, що я називаю своє одна значуща якість, наприклад: я доброзичлива. Хто схожий на мене в цьому? З цією людиною ми беремося за руки. Але у мене є ще одна русява, якої я теж хочу надати значення. Тому я промовлю наступні слова: «У мене карі очі». Потім хтось один, у кого теж карі очі, бере мене за праву руку. Далі учень, який стоїть зліва, каже: «Я люблю грати в футбол. », До нього приєднується хто-небудь з вас, хто теж любить грати в футбол і т.д. (В ході цієї гри учні утворюють коло.)
Хлопці! А тепер подивіться на те, які ми «схожі» і разом з тим «різні» люди. Запам'ятайте, що люди на Землі завжди пов'язані один з одним. Знаючи і пам'ятаючи про це, вони завжди можуть і повинні знайти спільну мову між собою, домовитися один з одним з різних питань і обставин, щоб не було сварок і конфліктів, печалі, смутку і воєн на нашій сонячній і прекрасній планеті Земля.
Вправа. Дітям необхідно заповнити анкету «Ось я який!». Виконання даного завдання направлено на формування позитивної самооцінки учнів. Можна попросити дітей порівняти відповіді, знайти відмінності між ними. Це допоможе каж¬дому учневі усвідомити власну унікальність і несхожість на інших.
Цитата уроку
Цитата відображає ключову ідею уроку. Учитель пояснює, хто такий Сократ (давньогрецький мислитель).
В кожній людині сонце,
тільки дай йому світити.
Сократ
Творча діяльність. Дітям пропонується прочитати вірш і намалювати свій портрет. Учитель звертає увагу на те, що в портреті треба відобразити свої захоплення. Наприклад, намалювати себе в образі футболіста, читача, співачки, танцюриста і т.д.
веснянки
А. Панков
Сонце, освітивши верхівки,
Через лісу вийшло до нас,
Сипнув мені веснянки
І на ніс, і по щоках.
Наді мною незлобиво
Потішаються друзі.
Чи не зрозуміти їм, це - диво!
Мені без них ніяк не можна!
Адже веснянки - це свято!
Дар, подарований навесні.
Він каже: «Ти - обранець!
Ти для щастя обраний мною! »
Коло «Від серця до серця»
Учитель дякує всім за урок і запрошує в коло «Від серця до серця». Він зачитує вірш Л. Барроуз, а учні хором повторюють кожен рядок.

Я такий який я є
Л. Барроуз
Я такий який я є,
І я дуже щасливий тут.
Я можу бути хлопчиком.
Можу бути великим.
Можу бути товстим або худим.
Мені це не страшно.
Я такий який я є,
І я дуже щасливий тут.