Урок інтегрованого курсу - ми і навколишній світ - по темі глобус

цілі:
  • Вчити працювати в групі, оцінювати власну роботу на уроці і роботу товаришів.
  • Виховувати культуру спілкування, вміння слухати один одного, поважати думку кожного.
  • Розвивати розум, волю і почуття.

Устаткування: глобуси, чайнворд для кожної групи.

I. Організаційний момент.

Діти працюють в групах по 4 людини.
Розподіл ролей в групі: координатор керує роботою в групі, оповідачі захищають роботу групи.

II. Введення в тему уроку.

У. Тема уроку ... А в іншому здогадайтеся самі. А допоможе вам в цьому загадка. Прочитайте і обговоріть відгадку в групі.

Моря є - плавати не можна,
Дороги є - їхати не можна,
Земля є - орати не можна.

Д. Наша група думає, що це географічна карта. На ній зображені моря, але плавати не можна, земля - ​​суша, але орати не можна. Вони плоскі.

Д. А ми вважаємо, що це глобус. Адже в схемі? відгадки 6 звуків. А в слові карта - 5 звуків.

Д. Права друга група. Але якби не було схеми - відгадки, то відгадка могла бути і карта, і глобус.

Д. Ми згодні з 2 групою - це глобус. Адже у нас на партах стоять глобуси.

III. Робота над новим матеріалом.

У. Вірно. Ми будемо говорити сьогодні про глобусі. Але ось з чого почати я так і не вирішила. Допоможіть мені будь-ласка. Прочитайте питання в групі і обговоріть їх послідовність.

В результаті обговорення на дошці з'явиться план бесіди.

1. Що таке глобус?
2. Які глобуси найдавніші?
3. Які бувають глобуси?
4. Як влаштований глобус?

У. Спасибі, хлопці. Ми постараємося знайти відповіді на ці питання. Отже, перше питання -

Що таке глобус?

У. Після відкриття Аристотеля про кулястості Землі, люди стали створювати її моделі глобуси. Глобус - латинське слово. Як ви думаєте, що воно означає?

Д. Кулястий, куля.

У. Вірно. Глобус (лат.) - куля. Прочитайте визначення глобуса в підручнику на с.33

Д. Глобус - це куля, на який нанесені контури суші і вод Землі. Куля завдано на вісь і нахилений по відношенню до підставки.

У. Є інше визначення глобуса. Глобус - це модель Землі в мільйон разів менше самої планети Земля.

Які глобуси найдавніші?

У. Розгляньте малюнок.

Як ви думаєте, що на ньому зображено?

Д. Це, напевно, древній глобус.

У. Вірно. Один з перших глобусів був створений грецьким вченим Кратес у II ст. до н.е.

Сам глобус не зберігся, але малюнок залишився. Чи відповідає глобус Кратеса сучасними уявленнями про Землю?

Д. Ні. На ньому навіть не всі материки зображені.

У. І це природно. Світ, знайомий людині давнини, був дуже малий. Найдавніший глобус, який дійшов до нас, був створений в 1492 році німецьким вченим Бехаймом. Зробив він з телячої шкіри, туго натягнутою на металеві ребра. На ньому відсутня півсвіту.

На дошці запис:

  • Грецький вчений Кратес (II ст. До н.е.)
  • Німецький вчений Бехайм (1492 г.)

Які бувають глобуси?

У. При підготовці до уроку кожна група шукала відповідь на це питання. Послухаємо кожну групу.

Д. Були "глобуси-моряки".

Коли - то мореплавці брали з собою глобуси в далекі і небезпечні подорожі. Глобуси - "моряки" за свою довгу службу на кораблях багато повідали. Їх шарпали шторми, обдували люті вітри.

Д. Були "глобуси- щиглі".

Весь свій вік проводили вони в розкішних королівських палацах. Ці глобуси були прикрашені золотом, сріблом, дорогоцінними каменями.

Д. На деякі глобуси ставили годинниковий механізм з пружиною, і глобус кружляв, подібно нашій планеті.

Д. Є "глобус-космонавт". Він встановлений на космічних кораблях. Невеликий глобус - космонавт під час всього польоту паморочиться без зупинки з такою ж швидкістю, як і Земля. Тільки гляне на нього командир космічного корабля, відразу дізнається, над яким океаном або якою країною проноситься в цю хвилину його космічний корабель.

Д. Багато різних глобусів є і тепер. Є глобус зоряного неба. Ось він. На ньому зображені сузір'я, чумацький шлях.

Д. Є глобуси, на яких зображені всі країни світу. Он скільки країн в Південній Америці!

Д. Бувають глобуси з нерівною поверхнею: все гори все височини на них опуклі. Є навіть місячний глобус і глобус Марса.

Д. Єдина в нашій країні фабрика, яка виготовляла глобуси, знаходиться в Пермі.

У. Молодці, хлопці. Скільки цікавого ми дізналися про глобусі. Залишилося відповісти нам на останнє запитання.

Як влаштований глобус?

У. Розгляньте малюнок на с.33. Які лінії є на глобусі?

Д. На глобусі є екватор. Навіщо потрібен екватор?

Екватор - це лінія,
Крива, яскраво - синя.
Ділить глобус навпіл -
Щоб нам не сплутати раптом,
де там Північ, а де Південь.

Екватор ділить Землю на Північне і Південне півкулі. Покажіть їх на глобусі.

Д. Ще є Північний полюс і Південний полюс.

Д. На глобусі є ще й горизонтальні і вертикальні лінії.

У. Це паралелі і меридіани.

Д. Є ще невидима нам Земна вісь, навколо якої обертається Земля.

У. Пообертайте глобус навколо Земної осі. Хто пам'ятає, що відбувається в результаті обертання Землі навколо своєї осі.

Д. Відбувається зміна дня і ночі.

Про що може розповісти глобус?

Д. На глобусі зображені океани і материки, моря, річки і озера, міста. Ми знайшли місто Москва.

У. Прочитайте 2 частина статті в підручнику. Знайдіть і покажіть на глобусі материки і океани. Самостійна робота в групах.

У. Зараз я вам пропоную розгадати чайнворд "Глобус".

Урок інтегрованого курсу - ми і навколишній світ - по темі глобус

Впишіть географічні назви в клітини:
  1. Зрівнювач. Лінія, що розділяє Землю на дві півкулі (Північне і Південне).
  2. Джерело прісної води.
  3. Самий південний материк.
  4. Материк, схожий на підошву.
  5. Материк, що складається з двох частин (Північної і Південної).
  6. Материк Південної півкулі.

У. Яка ж тема нашого уроку?

Д. Глобус - модель Землі.

У. Що нового дізналися на цьому уроці?

Д. Я дізналася, як виглядав древній глобус.

Д. Запам'ятав, що були глобуси - "моряки" і "щиглі"

Д. Тепер я знаю, що ми живемо в Північній півкулі.

V. Домашнє завдання.

Прочитати статтю на стор.33, відповісти на питання. Вміти показувати на глобусі материки і океани.

У. За що можете себе похвалити?

Д. Наша група дуже дружно працювала. Ми правильно розгадали чайнворд. Було дуже цікаво слухати розповіді дітей про різних глобусах.

У. Молодці, хлопці. Дякую вам за урок.

Схожі статті