Тема уроку мистецтво і влада

Тема уроку: Мистецтво і влада

Мета уроку: розглянути залежність мистецтва і влади на прикладі 2-х цивілізацій - Стародавнього Єгипту і Межиріччя.

1 Організаційна частина уроку.

2. Повідомити тему уроку. слайд 1

3. Актуалізація знань

а) Предмет "Мистецтво", його значення, цілі і завдання

- Мистецтво - частина духовної культури людства, специфічний рід духовно-практичного освоєння світу.

До мистецтва відносять різновиди людської діяльності. об'єднуються художньо-образними формами відтворення дійсності, - живопис, архітектуру, скульптуру, музику, художню літературу, театр, танець, кіно.

Все розмаїття навколишнього нас світу і ставлення людини до нього, думки і почуття, ідеї та уявлення, вірування людей - все це передається людиною в художніх образах. Мистецтво допомагає людині у виборі ідеалів і цінностей. І так було в усі часи. Мистецтво - це своєрідний підручник життя.

б) для писання та інструменти, необхідні до уроку: зошит, флешка, кольорові ручки, альбом, кол. бум, клей, фломастери, лінійка, косинці, ластик і т.д.

а) Повідомлення мети уроку. слайд 2

- Розглянемо залежність мистецтва і влади на прикладі 2-х цивілізацій - Стародавнього Єгипту і Межиріччя.

Висунемо гіпотезу. що в розвитку людської культури постійно простежується цікава закономірність. Мистецтво як прояв вільних, творчих сил людини, політ його фантазії і духу часто використовувалося для зміцнення влади, - світської і релігійної Слайд 8

б) Словникова робота Слайд3

КАНОН- правило, норма

ФАРАОН. термін, що позначає царя Стародавнього Єгипту; походить від словосполучення «pr-oh», що означає «великий будинок».

4. Основний етап уроку.

- У розвитку людської культури постійно простежується цікава закономірність. Мистецтво як прояв вільних, творчих сил людини, політ його фантазії і духу часто використовувалося для зміцнення влади, - світської і релігійної.

захоплення в серцях простих людей. У цих образах явно проявляються традиції, що йдуть від найдавніших часів, - поклоніння ідолам, божествам, що викликало трепет не тільки у всякого наближається до них, а й у наглядача видали. Доблесть воїнів і полководців увічнюють твори монументального мистецтва. Встановлюються кінні статуї, споруджуються тріумфальні арки і колони в ознаменування здобутих перемог.

-Длясравненія розглянемо 2 цивілізації.

Найбільш ранні осередки багатою і складною культури лежать в межах Єгипту і Передньої Азії (Дворіччя). Час виникнення в обох випадках майже збігається (5-4 тисячоліття до н.е.), АЛЕ географічні та історичні умови були настільки різні, що в результаті сформувалися зовсім НЕ схожі один на одного архітектурні стилі. слайд 4

Загальні риси- рабовласницький лад і військово-деспотична форма влади найтіснішим чином пов'язані з релігією.

Мистецтво Стародавнього Єгипту було покликане сприяти утвердженню існуючої ідеології: єгипетської релігії, влади фараона і жерців.

Боги, фараон, жерці зображувалися більшими, ніж воїни і раби, підкреслюючи нікчемність простого смертного.

"Рамзес II. Вражає сирійського варвара." слайди 5-8

Ідеологічний вплив на тих, хто молиться виявлялося на великій відстані від входу в храм. По обидва боки від процесійна дороги стояли на протязі сотень метрів скульптурні зображення сфінксів. "Алея сфінксів між Карнаком і Луксором" Слайди 9, 11

По обидва боки від процесійна дороги стояли на протязі сотень метрів скульптурні зображення сфінксів

-Розглянемо план давньогрецького храму. слайди 12,13

- Робилося все, щоб затвердити уявлення про непорушність існуючого правління, підкреслюючи велич влади фараона і

нікчемність простого смертного в порівнянні з колосальними будинками і скульптурами, створеними як би самою природою і богами. слайди 14,15

Єгиптяни розглядали земне життя, на відміну від загробного, як тимчасове існування. Тому з міцного каменю зводилися лише піраміди (з заупокійними камерами) і храми, присвячені богам. слайд 16

Давньоєгипетський канон (правило, норма) наказував зображати людини умовно: в профіль показувалися - голова, стегна, руки;
в фас - груди, очі. слайд 18
Боги, фараон і жерці зображувалися великих розмірів;
воїни, раби - значно менших. Кольори для розпису так само були умовними і локальними. Чоловічі тіла покривалися коричневою фарбою,
жіночі - більш світлої, жовтуватою. слайд 19

Фрагмент палетки Нармера. Тут художник зобразив обезголовлених ворогів зі зв'язаними руками, підкреслюючи перевагу фараона-переможця над переможеним. слайд 20-24

Область між Тигром і Євфратом отримала назву Дворіччя = Межиріччя = Месопотамії. На обмеженій території жили багато народів. Звідси нескінченне суперництво, зіткнення і війни. Усі будівлі були розраховані на оборону від ворога. слайди 25,26

Зіккуратом (аккадського.), В архітектурі Стародавньої Месопотамії
культова вежа. Зіккурати мали 3-7 ярусів з цегли-сирцю, що з'єднувалися сходами і пандусами. Зиккурат Етеменанки в Вавилоні (так звана Вавилонська вежа). Середина 7 ст. до н. е. слайди 27-28

Якщо піраміди були гробницями

з заупокійними камерами, то зіккурати мали суцільну кладку без внутрішніх приміщень Слайди 29,30

Висячі сади Семіраміди. Архітектура Передньої Азії різко відрізняється від давньоєгипетської в функціональному, конструктивному і художньо-композиційному відносинах. Тут основним будівельним матеріалом була глина (каменю майже не було) і частково дерево. слайд 31

Ворота богині Іштар в Вавілоне6 століття до н.е.

ІШТАР, в аккадської міфології богиня родючості і плотської любові, війни і чвари, астральне божество, уособлення планети Венера.

Колір в мистецтві Передньої Азії грав дуже велику роль.
У поливної кераміки основним фоновим кольором був блакитний. На ньому виступали рельєфні зображення з переважанням білого кольору

Сюжетами рельєфів і розписів були як міфологічні,
так і ритуальні і військові сцени, що прославляють
і вихваляють імператора, його військові походи і перемоги. Слайд и 33-36

Крилатий лев з людською головою. Рельєф. 883-859 рр. до н.е. Музей Метрополітен, Нью-Йорк. По боках трьох порталів, розташованих посередині фасаду ассірійських палаців, височіли по дві або чотири кам'яні фігури (висотою до 5, 5 м) крилатих левів або биків з людськими головами, увінчаних царськими тіару. Коли глядач проходив ворота, додаткова п'ята нога створювала ілюзію

кроку тваринного у напрямку до вхідного. Слайд и 37,38

Сюжети ассірійських рельєфів з мотивами військових походів і перемог

Символ влади-друк. Циліндричні друку, що використовувалися в стародавній Месопотамії в офіційних цілях. Поглиблення на печатках-циліндрах при прокочуванні по сирій глині ​​перетворювалися в рельєфне зображення. слайд 39

5. Закріплення вивченого.

1. Для чого використовувалося мистецтво в розвитку людської культури? (Для зміцнення влади - релігійної і світської)

3. Які традиції проявляються в цих монументальних образах? (Традиції, що йдуть від найдавніших часів - поклоніння ідолам, божествам, що викликає трепет)

4. Які твори найбільш яскраво зміцнювали владу? (Грандіозні архітектурні споруди, величезні скульптурні зображення, відмінності в розмірах зображуваних в залежності від статусу)

6. Підведення підсумку уроку

- Підтвердилася гіпотеза уроку? Обгрунтуйте.

Робилося все, щоб затвердити уявлення про непорушність існуючого правління, підкреслюючи велич влади і релігійних уявлень народу. слайд 40

7. Домашнє завдання

а). Переказ за підручником (стор. 100-103) (обов'язково)

б) слайди з назвою пірамід

в) презентація "Мистецтво Межиріччя"

Схожі статті