Що таке волейбол історія виникнення та правила

Що таке волейбол? Це всенародно улюблена командна гра з м'ячем, в яку грають і дорослі, і діти. У перекладі з англійської volleyball можна перевести як «вдарити м'яч на льоту». Грають в цю гру двома командами на спеціальному майданчику. Які ще правила і нюанси є в волейболі, хто і коли його придумав, а також багато іншого - про все це в статті.

основи волейболу

Англійське слово volley означає «літаючий» або «ширяє», ну а ball, як відомо, - «м'яч». В процесі гри змагаються команди прагнуть перекинути м'яч через сітку на бік суперника так, щоб він вдарився об підлогу, або щоб учасник команди суперника допустив помилку.

В атаці допускається не більше трьох торкань м'яча з боку однієї команди - після цього необхідно перекинути м'яч суперникам.

Хто, де і коли придумав волейбол?

Вільям Морган - саме так звали людину, в 1859 році придумав волейбол. Історія виникнення і правила його беруть свій початок в США, штаті Массачусетс, невеликому містечку Холиоке. Саме тут керівнику молодіжної спортивної християнської організації прийшла в голову ідея створити цікаву командну гру з м'ячем. Спочатку називалася вона інакше - «мінтонетт». З Америки гра потрапила в Азію - Японію і Китай, а на початку 20 століття в неї грали вже і в Європі.

Основою задумки стала сітка для волейболу: Морган повісив її на пустирі, на висоті близько двох метрів і дав своїм підопічним завдання - перекинути через сітку м'яч. До речі, його роль тоді грав звичайний бичачий міхур. "Власним" м'ячем гра обзавелася трохи пізніше. А кількість учасників в команді могло бути абсолютно будь-яким.

Як мінтонетт став волейболом?

В ході проходила в Спрінгфілді конференції молодих християн гру було вирішено перейменувати. Запропонував нову назву Альфред Хальстед. На його думку, «літаючий м'яч», а саме так можна перевести англійське слово volleyball, підходить якнайкраще. Адже м'яч, відскакуючи від руки гравця, перелітає через сітку, а там зустрічається з рукою іншого гравця, тобто практично не торкається землі.

Офіційні правила волейболу теж з'явилися набагато пізніше його виникнення: в кінці 19 століття. Згідно з ними, вага м'яча повинен був складати рівно 340 грамів, сітка для волейболу - розміщуватися на висоті рівно 198 сантиметрів. Розміри майданчика дорівнювали 7600 на 15100 сантиметрів. Єдине, що залишалося вільним - кількість гравців. Очко тоді присуджувалося гравцеві, перекинувшись м'яч через сітку після подачі. Команда, яка набирала 21 очок, перемагала в поєдинку.

Волейбол сьогодні

На даний момент волейбол є однією з найбільш популярних і улюблених спортивних ігор. У нього грають як на закритих майданчиках, так і на свіжому повітрі. Правила волейболу прості, інвентар теж потрібно нехитрий, тому його так люблять гравці різного віку. На сьогоднішній день існує єдина Федерація волейболу, в яку входять понад двісті національних федерацій. Без перебільшення, це один з найпопулярніших видів спорту на планеті. І про те, що таке волейбол, знає кожна людина.

Сучасні правила гри в волейбол

Правила від 1897 року, оприлюднені Вільямом Морганом, були вельми прості. Сьогодні в них набагато більше пунктів, тонкощів і нюансів.

Склад команди і розташування гравців

Всього в грі бере участь дві команди. Кожна команда з волейболу складається з шести основних гравців і до шести запасних. Таким чином, всього в ній повинно бути максимум 12 чоловік.

Перед подачею гравці розташовуються по всьому майданчику, в два ламаних ряду по три людини в кожному. Гравці передньої лінії стають перед сіткою, інші троє - позаду. Однак під час гри учасники можуть перебувати в будь-якому місці, в межах власного майданчика. Існують певні схеми розстановки гравців.

При необхідності здійснення заміни запасний гравець змінює основного. При цьому останній може ще раз повернутися в гру, зробивши зворотний заміну. Але тільки якщо за участю запасного гравця була розіграна хоча б одна партія.

Ігрове поле і зони

На ігровому полі розташована майданчик для гри, а також вільна зона. Форма його повинна бути строго прямокутної, з розмірами 9 на 18 метрів. По периметру розташовується вільна зона мінімум триметрової ширини.

Поверхня кожної зони в волейболі повинна бути рівною і горизонтальною. Щоб гравці не отримали травм під час матчу, вона не повинна бути слизькою і мати перешкод. Якщо гра ведеться в залі, підлогу забарвлюється в світлі кольори. Лінії розмітки повинні бути контрастними, а їх ширина - складати 5 см.

Для чого потрібні зони в волейболі і скільки їх всього? Згідно з правилами, шість - за кількістю гравців однієї команди. Причому знаходяться вони на своїх зонах не постійно, а переміщаються на одне місце після кожної подачі. У більш загальному розумінні, зон три: зона подачі, зона заміни і передня зона.

Кількість і тривалість партій

Партій може бути як три, так і п'ять. Гра, відповідно, йде до 2-х або до 3-х перемог однієї з команд. Перед початком тягнеться жереб на право вибору тієї чи іншої сторони майданчика. За це відповідає суддя в волейболі. Команда, яка програла жеребкування на право вибору майданчика, може вибрати подачу. У кожній наступній партії гравці міняються як сторонами поля, так і черговості подачі.

Перерва між партіями волейболу триває три хвилини. Однак перед вирішальною партією його тривалість становить п'ять хвилин, після чого знову проводиться жеребкування. Іноді, після другої партії, перерва триває до десяти хвилин. Але гра може вестися і зовсім без перерви, якщо у вирішальній партії однієї з команд вдалося завоювати 8 очок.

Подача м'яча і техніка удару

Гравець однієї з команд подає м'яч після свистка. Подавати до свистка не можна - в іншому випадку, подача переграється. На майданчику є спеціальне місце для подачі. Гравець стає на нього, підкидає м'яч і відбиває його на протилежну сторону поля. Якщо подача була невдалою і м'яч торкнувся підлоги, подача не зараховується. Після того як команда виграла подачу, проводиться переміщення гравців за годинниковою стрілкою.

Кожен, хто знає, що таке волейбол, напевно знайомий і з технікою удару. В принципі, м'яч в цій грі можна відбивати будь-яким зручним способом. Ударом вважається навіть торкання м'яча будь-якою частиною тіла вище пояса. Якщо ж два учасники однієї і тієї ж команди одночасно доторкнулися до м'яча, це дотик прирівнюється відразу до двох ударів. Наступний, третій, удар повинен зробити будь-який учасник, крім цих двох. На передачу м'яча супернику дається не більше 3-х ударів, при цьому він не повинен торкнутися підлоги, інакше це вважається помилкою.

Блокування і положення поза грою

Існують особливі прийоми в волейболі, наприклад, блокування м'яча. Так називається спроба гравців перервати атаку протилежної команди. Блокувати м'яч можуть тільки учасники, що розташовуються на передній лінії під сіткою. При будь-якому торканні рукою, навіть невдалий, блокування зараховується.

М'яч, який вилетів за лінії майданчика, виявляється поза грою. При цьому він обов'язково повинен торкнутися або статі, або якогось предмета за межами ігрового простору. Команда, від якої м'яч пішов за лінію поля, позбавляється подачі або втрачає очко.

Як вважаються окуляри?

Команда, що досягла рахунки в 15 очок (за умови, що у неї мінімум двоочкових перевагу) виграє поточну партію. Якщо рахунок рівний, наприклад, 14:14 або 15:15 гра триває до наступних двох очок, і так далі.

Перемагає команда, яка виграла таким чином дві партії з трьох або три з п'яти. Послідовність перемог в матчі не має значення.

Як навчитися грати? Тактика і технічні прийоми в волейболі

Щоб стати досвідченим гравцем, потрібно ретельно відпрацювати техніку подачі, зафіксувати певне положення рук, вивчити оптимальну схему переміщення по майданчику. Навчитися всьому цьому можна і самостійно, але краще записатися в спеціалізовану секцію. Сьогодні вони існують як для дорослих, так і для дітей.

Запорука успішної гри - швидке і ефективне взаємодія з м'ячем. Гравець, що стосується м'яча, повинен робити це активно і блискавично. Багато в чому допомагають силові тренування, що покращують фізичні показники.

Всупереч поширеній думці, захист в волейболі - не менш важливий прийом, ніж атака. Тільки при злагодженій роботі всієї команди і грамотно вибудуваної лінії захисту можна розбити напад суперника і здобути перемогу в матчі.

До речі, мова йде не тільки про захист свого майданчика від м'яча, а й про захист самих гравців. Гра в волейбол повинна вестися із застосуванням спеціальної захисної екіпіровки - для ліктів і колін. Ці, а також інші нюанси, прописані в Федерації волейболу і повинні строго дотримуватися на офіційних змаганнях.

види волейболу

Видів волейболу існує кілька. Деякі з них навіть стали олімпійськими видами спорту. Наприклад, пляжний волейбол. Ще його називають волейбол на піску. Від класичної різновиди відрізняється меншим розміром ігрового поля, а також меншою кількістю гравців в команді.

Більш проста різновид волейболу - пионербол. Полюбився новачкам за менш суворі правила. М'яч в пионербол дозволяється брати в руки, а пас здійснюється не відбиттям, а кидком. Є також парковий волейбол і міні-волейбол - гра, в якій беруть участь гравці віком до 14-ти років.

У Німеччині поширений фаустбол - м'яч в ньому відбивають ударом кулака або передпліччя (від німецького слова faust, що перекладається як «кулак»). Офіційним видом спорту вважається і жіночий волейбол, в який грають тільки представниці прекрасної статі.

Тепер ви знаєте, що таке волейбол, як і де він з'явився, і як в нього грати. Навчитися цьому нескладно - як самостійно, так і в спеціальних секціях волейболу. Важливо лише мати хорошу реакцію, високо стрибати і володіти розвиненою мускулатурою для успішних атак м'яча. Для цього добре також займатися іншими видами спорту. Втім, якщо ви шанувальник волейболу і граєте в нього кожен день, всі ці якості з часом обов'язково розвинуться.