Професія - учень

цілі:
  • пояснити значення понять: школа, учень, вчитися, освіта.
  • розглянути роль освіти в житті людини і суспільства.
  • познайомитися з етапами розвитку шкіл в нашій країні з давніх часів до наших днів;
  • визначити роль друкованих книг у розвитку освіти;
  • прищепити любов до своєї школи;
учні повинні знати / вміти:
  • порівнювати, брати участь в бесіді, дискусії;
  • виробляти навички роботи в групі;
  • задуматися над своїм ставленням до процесу освіти.
  • знати основні поняття уроку.
  • аналізувати, робити висновки, відповідати на питання.

Обладнання е: робочий зошит, комп'ютер, повідомлення, мультимедійна дошка, підручник 1911 р

ПЛАН
  • Професія - учень.
  • Шкільна освіта.
  • Чому вчить школа.
  • Як вчили в колишні часи на Русі.
  • Коли з'явилися перші школи на Кубані.
  • Коротка історія ЗОШ № 86
  • Підбиття підсумків.

Організаційний момент.

Хлопці, а хто такий учень? А як ви розумієте поняття: школа, освіта?

Школа відкриває шлях у великий світ, навколишній вас. Ви, звичайно, пам'ятаєте, як перший раз прийшли в школу, сіли за парту. І почалася ваша нова життя - життя учня.

Право на отримання освіти є одним з основних і невід'ємних конституційних прав громадян Росії. Законодавством РФ забезпечується загальнодоступність загальної освіти. Воно встановлює три ступені освіти: дошкільний (дитячі садки), загальне шкільне, напряму підготовки (магістр коледжі, університети і т.д.). Відповідно до Конституції РФ і Законом РФ "Про освіту" право на освіту надає кожному можливість отримання загального образованія.Следует відзначити, що загальна шкільна освіта в нашій країні обов'язково.

У вас позаду перший ступінь шкільної освіти - початкова школа. А це цілих чотири роки навчання. Сходинки шкільної освіти: Початкова школа, Основна школа, Середня (повна) школа.

Основна школа починається з 5-го класу. Закінчивши 9 клас, ви отримаєте атестат про основне шкільній освіті. Після його отримання ви будете вирішувати, чи вступати вам в коледж або училище, де починається ваша професійна підготовка. Якщо захочете, то можете продовжити вчитися в школі і отримати повну загальну середню освіту. Воно необхідне тим, хто вирішить вступати до інституту чи університету. Інститути, університети, академії дають людям вищу освіту. Без нього не можна стати, наприклад, лікарем. Не можна стати вченим і професійно займатися наукою. А перші самостійні кроки до вершин знань ви робите в школі.

Раніше замість слів "піти в школу" говорили "віддати в науку". Тим самим відзначали основне завдання установи, в якому навчаються: навчити чогось важливого для життя.

Повсякденні заняття дозволять вам перевести вміння в навик. Наприклад, ви вже не думаєте, як писати букви, рука як би сама їх пише. Чи не шепочіть ви і текст, який читаєте, - очі легко і швидко пробігають по рядках. Це означає, що у вас вироблений навик письма і читання, тобто ваші дії автоматизировались, стали звичкою.

Школою для кожного з нас стає не тільки будівля, до якого веде знайома з першого класу дорога, але і саме життя. У кожного з нас в житті багато шкіл і вчителів. Часто так і кажуть: "Пройшов гарну життєву школу".

Багато хлопців відвідують ще й спеціальні школи: художню, музичну або спортивну. Скрізь є навчальні посібники, бібліотеки, вчителі, а вже чому ви навчитеся, залежить від вас. І оцінки за ваше навчання вам поставить саме життя.

Чи можна зробити висновок, що ваша успішне навчання в школі важлива не тільки для вас, але і для суспільства?

Доводи на користь навчання: можливість знайти хорошу і цікаву роботу; повагу оточуючих; -матеріальне забезпеченість; розуміння подій, що відбуваються; власна незалежна позиція в житті.

А зараз давайте здійснимо подорож в минуле. Дізнаємося, як вчилися в колишні часи.

До X століття на Русі шкіл не було. Малюки вчилися, спілкуючись з дорослими, не знаючи грамоти і не маючи книг.

На Русі навчальні заклади іменувалися училищами: слово школа увійшло в побут, починаючи з XIV століття. Уже в першій половині XI століття нам відомі палацова школа князя Володимира в Києві і школа, заснована Ярославом Мудрим в Новгороді в 1030 році.

Хто міг вчитися в школі, і які вивчали предмети? Повідомлення учня.

Внучка Ярослава Мудрого, сестра Володимира Мономаха, Янка, заснувала жіночий монастир в Києві і створила в ньому школу для навчання дівчат. Раніше вважалося, в Стародавній Русі більшість населення було не тільки малоосвіченим, а й взагалі безграмотним. Однак, збереглися численні свідоцтва зворотного.

У XIV-XVI ст. основними освітніми центрами були монастирі. Навчанням грамоті стали займатися і спеціальні "майстра" недуховного звання, які за "кашу та гривню грошей" вчили грамоті протягом 2-х років.

Читати давню рукописну книгу важко. У ній майже немає розділових знаків: крапок, ком, знаків оклику і т.д. Писарі не робили і пропусків між словами, іноді вони скорочували слова: писали тільки приголосні, а голосні пропускали.

Розшифруйте цю пропозицію: КНГЛЧШЙПДРК.

Тут написано: "Книга кращий подарунок".

Школа XVI століття була школа зубріння. Учень співуче повторював те, що говорив учитель. Азбуку заучували напам'ять. Кожна буква мала свою назву (А-аз, Б-буки, В-веди, Г-дієслово, Д-добро, Е-є.) В алфавіті тоді було не 33 літери, як зараз, а 43. Наприклад, немає букв ксі , пси, іжиця. Раніше в алфавіті не було букв Е і Е, вони з'явилися пізніше.

А як до подібного навчання відноситься Л.Н. Толстой. Повідомлення учня.

В середині XVI століття в Росії виникло книгодрукування з ініціативи Івана Грозного. Першооснову друкарства винайшли в XI столітті в Китаї. До Європи цей винахід прийшло 400 років по тому.

Навесні 1564 року в Москві на друкованому дворі друкар Іван Федоров надрукував першу на Русі книгу "Апостол". Також Іван Федоров надрукував "Часослов", перший російський "Буквар" і т.д.

Освіта XVI-XVII ст. Книгодрукування. 1564г. Іван Федоров і котрі вчинили в Москві випустили першу друковану книгу "Апостол". 1565 був виданий "Часословець" - це книга для навчання грамоті. У 1581 р - "Біблія".

Перші друковані підручники невпізнанно змінили сам процес навчання. На партах з'явилися красиво видані підручники. Раніше, учні старанно записували слова вчителя під диктовку, сидячи перед ним біля підніжжя кафедри. Вчили спочатку абетку, потім Часослов, тобто молитви, богослужбові тексти і лист. На цьому навчання зазвичай закінчувалося.

Освіта в Московській державі в допетровське час.

Премудрість математична зводилася до рахунку до тисячі і далі, додавання і віднімання, рідше - розподіл і множення.

Перше посібник з арифметики. За простій системі числення ( "мале число") вивчали одиниці, десятки, сотні, тисячі, десятки тисяч (темряви), сотні тисяч (легіони), мільйони (Леодр). За складній системі ( "число велике словенське") мільйони (теж темряви), трильйони (теж легіони), трильйони трильйонів (теж Леодр, інша назва - септілліони), ворони (Леодр Леодр - число з 49 цифр). Вивчали і дробу: чисельник називали "верхнім числом", а знаменник - "нижнім числом".

У XVII столітті стали з'являтися підручники з арабськими цифрами.

У XVII столітті навчання початкових знань частіше проходило в домашніх умовах. За відповідну плату вчителями були священнослужителі і чиновники наказів. Практично нічого невідомо про будь-які школах в інших містах крім Москви.

На початку XVIII століття Петро I видав указ про відкриття в усіх губерніях (областях) початкових шкіл. Там навчалися діти не тільки дворян, але і простих городян і солдатів.

В епоху Петра I були створені спеціальні школи: Артилерійська, Інженерна, Медична, Школа навигацких і математичних наук та інші. Петро видав указ про заборону молодим дворянам одружитися, якщо у них не було свідоцтва про закінчення школи: числових школи повинен був пройти кожен дворянин. В училищах нижчого ступеня, так називалися "числових школи", вихованці оволодівали навичками читання, письма та рахунку. Ці школи відкрилися більш ніж в 40 містах Росії.

При навчанні застосовувалися суворі покарання. Наприклад, в Московській академії в кожному класі, крім вчителя, сидів матрос з довгим хлистом в руці. Ледачих або неслухняних пороли тут же в класі.

Які ще перетворення відбулися в освіті за Петра I?

В цей час було запроваджено цивільний шрифт, більш простий і зрозумілий, а церковнослов'янська шрифт використовувався тільки в богослужбових книгах. Арабські цифри змінили старі буквені позначення.

Катерина II уважно вивчала досвід організації освіти в провідних країнах Західної Європи та найважливіші педагогічні ідеї свого времені.Новая формулювання завдань школи: не тільки вчити, а й виховувати. За основу були взяті прусська і австрійська системи освіти.

З 1792 року, коли Чорноморське козацьке військо переселилося на правобережжі річки Кубань, і аж до 1803 р у нього не було жодної офіційної школи, хоча приватне навчання практикувалося.

Як виглядала школа і училище того часу описано в книзі Рідна Кубань, с.118-119.

З відкриттям першої Єкатеринодарської школи збігся приїзд на Кубань К.М. Россинского. За його участю, ця школа стала в 1806 р училищем, щоб "можна було юні серця утворювати".

Зверніть увагу на слайд. Як виглядають гімназист і гімназистка XIX століття.

Діти відвідували церковнослов'янську групу, де читали "Часослов" і навчалися письма. За гривню мідних грошей викладанням займалися напівписьменні дяки. Через три роки школу реорганізували в повітове училище.

У 1863 році отаман граф Сумароков-Ельстон в своєму циркулярі запросив осіб заступників та населення подбає про відкриття станичних шкіл, а до 1867 року кількість виявлених шкіл дорівнювало 100.

До 1871 року загальна кількість станичних шкіл зросла до 179; з 1871 по 1880 рік додано 72 школи, а до 1886 року в області налічувалося 296 навчальних закладів. в тому числі 1 класична гімназія, 2 реальних училища, 1 училище семінарія, 2 жіночих гімназії, 1 жіноча прогімназія, 11 нижчих навчальних закладів і 278 початкових народних училищ. Е.Д. Феліцін

У нас в станиці з 1848 існувала церковно - парафіяльна школа при церкві в ім'я "Різдва Пресвятої Богородиці".

Перша згадка про школу № 19 (86) відноситься до 1867 року, а заснував її місцевий козак Селявко Іван Феофанович. До 1941 року вона була початковою школой.Новое будівлю школи було розраховане на 200 учнів, а в даний момент в школі навчається близько 500 осіб З 1989 року школу очолює Назарова Л.Л.

До 1917 року російська система освіти традиційно включала в себе три ступені: - початкову - це народні училища, церковно-приходські школи, - среднею - це гімназії та реальні училища, - вищу - це університети, інститути, академії.

Подивіться, будь ласка, як виглядав підручник 1911 року.

З 1906 року починає працювати піклування, на кошти якого існувала і отримала подальший розвиток наша школа. Після нього в різні роки школу очолювали Яковлєва Лідія Іванівна і Царевская Катерина Василівна. До 1941 року школа давала початкову освіту.

Наша школа під час ВВВ? Повідомлення учня.

Підведення ітогов.Ви - учні. І навчання сьогодні - ваш основний працю. Можна сказати, ваша професія. Щоб оволодіти професією, треба освоїти багато секретів, проявити старання, розвивати в собі силу волі, наполегливість. Ваша шкільна відмітка - це результат вашої праці. Якщо ви щось не усвідомили, слід проявити зусилля: перечитати текст в підручнику, запитати незрозуміле у вчителя, звернутися за допомогою до однокласників або батькам.

Кросворд і домашнє завдання в Додаток № 2.

Схожі статті