Правила баскетболу визначення і положення

Баскетбол - одна з найбільш популярних ігор в нашій країні. У цій статті ви знайдете основні правила гри, основні терміни та положення.

У баскетболі беруть участь 2 команди по 5 осіб на арені (всього в командах по 12 чоловік). Сторони докладають зусиль для закинути м'яч в корзину своїх суперників, а також перешкодити їм закинути м'яч в їх власну кошик. М'яч можна кидати, передавати, вести або котити в будь-якому напрямку. Перемагає та команда, яка після закінчення гри набрала більше очок.

Майданчик для гри в баскетбол - тверда, плоска поверхня у вигляді прямокутника, зазвичай в 15 метрів ширини і 28 - довжини. Висота стелі - 7 метрів. Освітлення має бути рівномірним і достатнім, а також не заважати суддям і гравцям. Лінії майданчика - білого кольору, шириною в 5 см. У центрі майданчика є коло радіусом 1,8 м.

Судді діляться на Суддю і старшого суддю. Їхні помічники - Комісар і Судді за столиком (Секретар, його помічник, оператор 24 секунд і хронометрист). Між секретарем і Секундометриста сидить комісар, який сприяє організації успішної роботи Суддів за столиком.

Кожна команда складається з 10-12 осіб, тренера, його помічника (за бажанням самої команди), капітана, що є одним з членів команди, і до 5 супроводжуючих осіб, які мають спеціальні обов'язками. Члени команди діляться на гравців (які перебувають на майданчику, мають право брати участь в грі) і запасних (що знаходяться на майданчику без права грати або котрі грають на майданчику).

Форма гравців складається з майок одного і того ж кольору для кожного гравця, трусів і нижньої білизни. Можна використовувати захисні пов'язки стегна, передпліччя, гомілки або плеча, які виготовлені з м'якого матеріалу і не становлять небезпеки для інших гравців (покриття з пластика і металу заборонені). Дозволені захисні пристосування для носа, якщо він був пошкоджений, а також окуляри і шапки. Коштовності, прикраси і головні убори заборонені.

Якщо гравець отримав травму. судді вправі зупинити гру. Капітан - представник своєї команди. Він має право запитувати у Судді ту чи іншу інформацію поза ігрового часу, може виконувати функції тренера.

Гра складається з 4 періодів в, кожен з яких триває по 10 хвилин. Тривалість між періодами - 2 хвилини, між половинами гри - 15 хвилин.

М'яч буває живим або мертвим. Живий м'яч - відбитий одним із спірних при спірному кидку, що знаходиться у викидає гравця або у гравця, який виконує штрафний кидок. Мертвий м'яч - м'яч під час свистка Судді, занедбаний зі штрафного кидка або гри, після сигналу про закінчення ігрового періоду або сигналу пристрою 24 секунд.

Спірний кидок - підкидання Суддею м'яча між двома суперниками в центрі майданчика - на колі. У баскетболі з м'ячем грають виключно руками. Навмисне биття по м'ячу, біг з ним, блокування його частиною ноги - це порушення. Якщо стопа торкнулася м'яча випадково, це не є порушенням. Контроль м'яча - тримання або ведення гравцем живого м'яча. Командний контроль м'яча - передача гравців однієї команди м'яча один одному. Якщо з рук гравця м'яч випущений, то командний контроль припиняється.

Покинутий м'яч - живий м'яч, який увійшов в кошик або почав входити в неї. Якщо м'яч закинутий під час штрафного очка, присуджується 1 бал, з гри (двоочкових зони) - 2, з триочкової зони - 3. У баскетболі існує таке поняття, як викликана перерва - коли на прохання Тренера або його помічника гра зупиняється. Він не повинен перевищувати однієї хвилини. Сигнал cекундометріста сповіщає гравців про закінчення гри або додаткового періоду.