План-конспект заняття (2 клас) на тему позакласне заняття для учнів 2-го класу «зимуючі

Мета заняття: розширювати уявлення учнів про зимуючих птахів, умови їх життя, ролі людини в житті зимуючих птахів;

- актуалізація знанійучащіхся про птахів; расшіреніезнаній учнів про зимуючих птахів і допомоги їм; узагальнення життєвих спостережень дітей за зимуючими птахами;

- корекція і розвиток розумових операцій (аналізу, синтезу, порівняння, узагальнення, класифікації, умовиводів), пам'яті, уваги, уяви, слухового і зорового сприйняття; активізація активного і пасивного словника, вдосконалення вміння складати прості поширені пропозиції; розвиток і корекція емоційно-вольової сфери та особистісних якостей учнів;

- прищеплення любові до оточуючого нас світу; виховання відповідального ставлення до природи на прикладі посильної допомоги дітей птахам.

Позакласне заняття для учнів 2-го класу

Мета заняття: розширювати уявлення учнів про зимуючих птахів, умови їх життя, ролі людини в житті зимуючих птахів;

- актуалізація знанійучащіхся про птахів; расшіреніезнаній учнів про зимуючих птахів і допомоги їм; узагальнення життєвих спостережень дітей за зимуючими птахами;

- корекція і розвиток розумових операцій (аналізу, синтезу, порівняння, узагальнення, класифікації, умовиводів), пам'яті, уваги, уяви, слухового і зорового сприйняття; активізація активного і пасивного словника, вдосконалення вміння складати прості поширені пропозиції; розвиток і корекція емоційно-вольової сфери та особистісних якостей учнів;

- прищеплення любові до оточуючого нас світу; виховання відповідального ставлення до природи на прикладі посильної допомоги дітей птахам.

Устаткування: ММУ, презентації «Покормите птахів взимку», «Птахи»;

предметні картинки і плакати із зображенням домашніх і диких птахів; загадки про птахів; виставка малюнків "Птахи взимку"; насіння соняшнику, калини, вівса, кавуна, гарбуза, шматочки сала; розмальовки із зображенням синиці і Снігура, кольорові олівці; літери С, І, Н, І, Ц, А, С, Н, Е, Р, І, Р, Ь на магнітики.

I. Організаційний момент. Психологічний настрій учнів.

- Посміхніться, хлопці. Подаруйте свою добру і щасливу посмішку один одному і гостям.

II. Повідомлення теми і цілей заняття.

- Про кого ми будемо говорити сьогодні на занятті, ви повинні здогадатися. Тема захована в загадці.

Сниться вночі павуку

Чудо-юдо на суку:

Довгий дзьоб і два крила

Прилетить - погані справи.

А кого павук боїться?

- Сьогодні на занятті наша розмова піде про птахів. СЛАЙД 1

Ми згадаємо назви птахів і будемо говорити про те, як ми можемо допомогти їм в холодну зиму.

«Зітру, зітру» - кричить,

У кору, в кору стукає.

Живе в глушині лісовій.

І влітку і взимку

Лісовий носатий тесля. (Дятел)

3. Мовна гра «Скажи навпаки».

  • Ворона велика, а горобець - який? (Маленький)
  • Сорока довгохвоста, а горобець - який? (Короткохвостий)
  • Дятел Длінноклювий, а горобець - який? (Короткоклювих)
  • У ворони дзьоб великий і товстий, а у горобця який? (Маленький і тонкий)
  • У Снігура грудка червона, а у синички - ...? (Жовта)

4. Мовне вправа «Назви ласкаво»

  • Птах - пташка
  • Перо- ... (пір'їнка)
  • Крило - ... (крильце)
  • Хвіст - ... (хвостик)
  • Дзьоб - ... (дзьобик)
  • Синиця - ... (синичка)
  • Пташеня - ... (пташеня)
  • Воробей - ... (горобчик)
  • Голуб - ... (голубок)

5. Розповідь вихователя про Клєстов, дятли і сов:

а) шишкар: СЛАЙД 5

- Мене звуть шишкар. Я вважаюся святий птахом. Якщо придивитися, у мене дзьоб схожий на хрестик. Я живу в ялинових і соснових лісах, адже мій корм - це насіння хвойних рослин, а дозрівають вони взимку.

б) дятел: СЛАЙД 6

-А тепер послухайте ще про одну птаху.

Гнізда дятли влаштовують в дуплах, які видовбують самі. Довбають по черзі самець і самка. Висиджують пташенят теж по черзі. Дупла дятли видовбують в деревах з підгнилого серединою. Здоровим деревам дятли ніякої шкоди таким будівництвом не завдають. Після дятла цим дуплом користуються інші птахи, так як дятел НЕ селиться два рази в одному і тому ж гнізді.

Суворі часи для дятлів - осінь і зима. Так як комах немає або вони дуже глибоко заховалися, то дятли переходять на рослинний корм. Вони лущать шишки, їдять насіння інших рослин, які можна знайти.

Але дятел, виявляється, може розоряти гнізда інших птахів, що буває, правда, дуже рідко.

-До нас, хлопці, прилетіла ще одна гостя. Послухайте, що вона розповість про себе.

-А що ви знаєте про нашу хозяюшке - сові?

Сови - дуже цікаві птиці. Про них складено багато легенд, повір'їв та казок. Через незвичайної зовнішності, страшного голосу, безшумного польоту і нічного способу життя люди боялися цих птахів.

Сову часто називають лісової, або пернатої, кішкою. Чому? Обидва тварин ведуть нічний спосіб життя, добре бачать в темноті і ловлять мишей.

Сова - єдиний птах, у якій обидва ока знаходяться «на обличчі», а не з боків голови. Повернувши голову, сова може побачити свою спину, така у неї шия.

Слух у сов в п'ятдесят разів гостріше, ніж у людини. Такий слух необхідний сові, щоб знаходити під снігом біжать мишей. Вчені підрахували, що одна сова знищує за рік в середньому 1000-1200 мишей. Це означає, вона рятує близько тонни хліба, тобто стільки, скільки за рік з'їдає приблизно 10-11 осіб.

6. Физминутку "Пташки"

Пташки почали спускатися,

На галявині все сідають.

Має бути їм довгий шлях,

Треба пташкам відпочити. (Діти сідають в глибокий присед і сидять кілька секунд)

І знову пора в дорогу,

Пролетіти нам треба багато. (Діти встають і махають "крилами")

Ось і південь. Ура! Ура!

Приземлитися нам пора. (Діти сідають за парти)

7. Бесіда з учнями з питань з опорою на наявні у них знання.

Як живуть птахи взимку?

- Як птахи переносять взимку морози? Виявляється, вони готуються до зими як і люди!

- Як люди готуються до зими?

(Вони переодягаються в зимовий одяг, утеплюють житло).

- А хто ще переодягається взимку в теплі зимові шубки?

(Звірі - зайці, лисиці, вовки.)

- І птахи теж до зими змінюють оперення на більш тепле і густе і довший зимовий. Між пір'їнками у птахів - повітря. Він не пропускає холод і затримує тепло. Ось і не мерзнуть вони!

- Напевно, ви часто бачили, як в мороз птахи не літають, а сидять нахохлившись. СЛАЙД 8

(Попросіть дитину показати, як сидять нахохлившись пташки на гілочках.) Вони распушатся, пріумолкнут. Навіщо ж вони так роблять? Чому сидять, а не літають?

- Птахи не літають в мороз, тому що в польоті птах мерзне набагато швидше. У польоті тіло птиці з усіх боків обдувається холодним морознимвоздухом і пташка швидше замерзає на льоту.

- А ще в зимові морози можна побачити, як пташка варто то на одній, то на іншій нозі. Навіщо ж пташці це потрібно? Це вона обігріває свої ніжки в перинках, піднімаючи їх з холодної землі. Так пташка гріється.

- Зимуючі птахи ніколи не живуть в порожніх шпаківні - холодно їм там! Вони ховаються з дуплі, в густих ялинках, тісно притискаються один до одного і ховають дзьобик під крильця для тепла.

- Зима - дуже важкий час року для птахів. Холодно і голодно їм. Через холод птиці втрачають багато тепла. Як же їм зігрітися?

- Для того, щоб зігрітися птахам необхідно багато є, і їжі їм потрібно взимку набагато більше, ніж влітку. З раннього ранку до пізнього вечора зимуючі птахи зайняті однією важливою справою - пошуком еди.День взимку короткий, швидко темніє, в темряві корму не знайти. Ось і встають вони з сонечком і цілий день шукають собі їжу. А вже хто не знайшов їжі і залишився голодним - пропаде вночі, замерзне! Їжі більше в місті, ось і туляться пташки в холоду ближче до нас, до тепла і їжі. Люди підгодовують птахів на годівницях, щоб допомогти їм вижити. СЛАЙД 11

- Діти, скажіть, чи легко знайти птахам корм взимку? Чому?

(Зимовий день короткий, все вкрите снігом, важко знаходити корм під час снігопадів, хуртовин, сильних морозів).

- Зимуючі птахи нерідко голодують. Особливо важко їм під час хуртовини, сильного морозу.

- Чому взимку птиці частіше відвідують міста і села?

(Легше роздобути їжу.)

- Чому потрібно допомагати птахам взимку?

Що за стіл серед беріз

Під відкритим небом?

Пригощає він в мороз

Птахів зерном і хлібом. (Годівниця) СЛАЙД 12

- Як ми можемо допомогти зимуючим птахам?

(Підгодовувати і робити годівниці)

9. Показ зразків годівниць (на слайді і реалістична). СЛАЙД 13

10. Розповідь вихователя «Чим годувати птахів?» СЛАЙД 14

- Послухайте і запам'ятайте, чим можна годувати птахів.

Шматочки сала (показати) і м'яса для синиць можна покласти в сіточку і повісити прямо на гілку. М'ясо і сало можна давати сире і варене, але обов'язково несолоне. Білий хліб потрібно попередньо підсушити і дрібно потовкти - великі завмерлі шматки вони не зможуть клювати. Чорний житній хліб птахам шкідливий. Не можна пропонувати птахам перлову крупу і горох, розбухаючи в шлунку, вони можуть викликати болісну смерть. З круп птахи охоче люблять поїдати вівсянку "Геркулес" і пшоно. Насіння соняшнику нравятсявсем птахам, кавунові насіння - синицям, пшоно -воробьям, синицям, гарбузове насіння - синицям, виробами; калина - снігурі.

Тепер ви знаєте, чим годувати зимуючих птахів.

- Чим можна пригощати птахів взимку? Назвіть (педагог показує насіння - діти називають).

-Щоб правильно годувати птахів, необхідно дотримуватися деяких правил.

ПРАВИЛА:
- Під час підживлення не смітити, не залишати на вулиці пакети, банки, коробки тощо
- Підгодовувати в одному і тому ж місці, бажано в один і той же час.

Птахи будуть самі прилітати до цього часу.
- Годувати птахів потрібно кожен день.

10. Практична робота.

На столі лежать насіння кавуна, гарбуза, соняшнику, овес, ягоди калини, шматочки сала і т.д.

Завдання: чим погодувати синицю, снігурі, горобця.

Синиці. сало, вівсянку, насіння, кавун, тикв.семечкі;

Горобці. пшоно, хліб.

11. Бесіда про птахів взимку. СЛАЙД 15

- У холодні дні птиці шукають собі корм протягом усього дня. Взимку птахам не такий страшний холод, як голод. Дуже нелегко знайти корм птахам. Одні з них шукають жуків, інші розкопують сніг, намагаючись дістатися до землі, треті шукають корм на деревах і кущах. Взимку багато птахів гине від голоду, людина повинна допомогти їм. Якщо кожна школа в нашій країні повісить хоча б одну годівницю, то птиці будуть забезпечені кормом.

Висновок: ті птахи, які пристосувалися до холоду, знаходять корм самі або їх підгодовують люди - виживають. А ми обов'язково їм в цьому повинні допомогти.

12.Хотіте вірте - хочете перевірте (народні прикмети про зимуючих птахів).

  • Горобці дружно цвірінькають - значить, буде відлига, тепло.
  • В який бік ворона села носом - звідти і буде вітер.
  • Ворони ховають дзьоб під крило - до холодів.
  • Птахи сідають на верхівки дерев - буде тепло.
  • Синички з ранку пищать - значить, буде мороз.

12. Читання дітьми вірші «Покормите птахів взимку!» (Супроводжується показом презентації)

Покормите птахів взимку,

Щоб з усіх кінців

До вас зліталися як додому,

Зграйкою на ганок.

Чи не багаті їх корми,

Жменя одна потрібна.

Жменя одна - і не страшна

Привчіть птахів в мороз

Щоб без пісень не довелося

Нам зустрічати весну.

IV. Узагальнююча бесіда по темі заняття.

- Пташки замерзли, ви - трохи втомилися. Пограємо в гру «Хованки». Назвіть птахів на слайді. «Засну». «Прокиньтеся». Хто сховався? (Проводиться кілька разів)

2. Гра «Фотолюбителі».

- Пограємо в гру. Спочатку складемо назви деяких зимуючих птахів з букв (СИНИЦЯ, СНІГУР).

- Підніміть руку, у кого «фотографія» синиці. а тепер - у кого «фотографія» Снігура. Запишіть в порожні клітинки назва птиці, зображеної на вашій фотографії. (Педагог перевіряє)

- У вас чорно-білі фотографії і зараз ми перетворимо їх у кольорові, а допоможуть нам в цьому кольорові олівці.

(Розмістити «фотографії» птахів на дошці, зробити учням комплімент).

- Як Ви постаралися! Мені дуже-дуже подобається наша фотовиставка.

V. Підсумок заняття. СЛАЙД 20

Птахам, які відлетіли у вирій, там достатньо корму, а тим, які залишилися зимувати з нами, важко шукати корм. І допомогти їм пережити важку зиму повинні ми, тому що ми вчилися цьому на сьогоднішньому занятті.

Спасіння птиці чекають від нас.

Годуєте їх! Зігрійте!

Повісьте будиночок на суку!

Розсипте крихти на снігу,

А то і манної кашки ...

І оживуть бідолахи!

По небу весело ковзаючи,

Злетять пернаті друзі

І проспівають, цвірінькаючи:

Схожі статті