Конспект уроку російської мови в 4-му класі з застосуванням розвиваючих технологій

Тема уроку: "Дієслова-виключення".

Мета: познайомити з дієсловами-винятками.

завдання:
  • формувати навички визначення відмінювання дієслова і правопису особистих закінчень дієслів;
  • збагачувати словниковий запас, розвивати мовлення, увагу, пам'ять, мислення;
  • виховувати любов до рідної мови.
устаткування:
  • підручник "Російська мова. 4 клас ". Т.Г.Рамзаева;
  • для кожного учня "світлофори" з буквами;
  • для кожного учня конверт з текстом вірша про дієсловах-винятки;
  • для вчителя картки 1 спр. 2 спр.
  • закриті картки з дієсловами-винятками;
  • екран, мультимедійний проектор або оверхед.

Хід уроку.

1. Організаційний момент.

Учитель: - Сьогодні кожному з вас прийшло незвичайне лист. Але щоб дізнатися, що написано в ньому, ми повинні пройти випробування: виконати всі завдання.

2. Словникова робота.

  1. Словниковий диктант (проводиться усно). Учні за допомогою "світлофорів" показують, яка пишеться буква. Учитель диктує слова: шляхо хід, шо Фер, зліва. направо. праворуч. ж лать, до рабель, ва гон, адре с, інженерні нер, ді ректор.
  2. - Випишіть словосполучення, в яких дієслово вжито в переносному значенні. На дошці відкривається запис. Робота виконується в зошиті. Один учень виконує на дошці.

Грати м_чом, серце шепоче, подає пальто, прогл_тіл мову, сонце світить, кл_вать носом.

- На яку орфограмму пропущені букви? Перевірка.

3. Визначення теми уроку і постановка навчальної задачі.

- Над якою темою ми працювали на попередньому уроці?

- Що таке дієслово?

- Замініть дієсловом такі вирази:
  • Приносити радість кому-небудь.
  • Викликати здивування.
  • Вести суперечка.
  • Не дозволяти робити що-небудь.
  • З'єднувати будь-які частини за допомогою клею.

У зошитах діти записують слова: радувати, дивувати, сперечатися, забороняти, клеїти.

- Що спільного в цих словах?

- На які групи можна розбити? За якою ознакою?

- Як визначити відмінювання дієслова?

На доскепоявляются картки (див. Малюнок 1).

- Як змінюється дієслово?

- Поставте дані дієслова в даний час, 3 особа, одн (2 учнів пишуть на дошці).

- Як ви міркували? (Перевірка).

- Як по-іншому називається зміна дієслова по особах і числах?

- Над чим сьогодні ми будемо працювати на уроці?

- Вірно, сьогодні ми продовжимо роботу з визначення відмінювання дієслова і правопису закінчень.

- Які особисті закінчення мають дієслова 1 дієвідміни? 2 відмінювання?

- Допишите слова: бре_т, стел_т.

- Давайте подивимося, як написані ці слова в відомих віршах.

Учитель проектує на екран тексти (див. Додатки 1 і 2).

"Папа до дзеркала сідає:
- Мені підстригтися і поголитися!
Старий майстер все вміє:
Сорок років стриже і голить ".
С. В. Михалков.

"Скаче кінь. Простору багато.
Сипле сніг і стелить шаль.
Нескінченна дорога
Тікає стрічкою в далечінь ".
С.Есенин.

- Яке у вас було завдання?

- Яке правило ви застосували, коли виконували завдання?

- Вдалося виконати завдання правильно?

- А якщо ці слова не підкоряються правилу, то, як їх назвати?

- Яка тема нашого уроку?

- Прийшов час відкрити конверти і прочитати лист.

Учні читають першу частину листа:

"До другого дієвідміні віднесемо ми без сумніву

Всі дієслова, що на-ить, виключаючи голити, стелити. "

Картки додаються в перший стовпчик (див. Рисунок 2).

- Зробіть висновок про те, як правильно треба написати ці слова в 3 особі, однини наст. вр. і чому.

- Є й інші дієслова-винятки. Відповівши на питання, ви познайомитеся з ними. Їх всього 11. Запишіть в зошити. Учитель відриває на дошці по одній картці зі словами.
  1. Дієслово "перегнати" без приставки ... гнати.
  2. Як сказати по-іншому: "Не говорити нічого зайвого, мовчати, коли потрібно" - "язик за зубами ... тримати".
  3. Синонім до слова "стримуватися" ... терпіти.
  4. Хитрувати, лукавити - хвостом ... вертіти.
  5. На питання Червоної Шапочки "Бабуся, чому у вас такі великі вуха?" Вовк відповів: "Щоб краще ... чути".
  6. "Бабуся, чому у вас такі великі очі?" Вовк відповів: "Щоб краще ... бачити".
  7. Антонім до слова "любити" ... ненавидіти.
  8. Свідомо не помічати що-небудь - крізь пальці ... дивитися.
  9. Слово "дихання" утворено від дієслова ... дихати.
  10. Від іменника "образа" утворіть дієслово ... образити.
  11. Замініть дієсловом вираз "Перебувати в залежності" ... залежати.

На дошці відкриті картки зі словами (див. Малюнок 3).

Учні читають другу частину листа:

гнати, тримати, терпіти, вертіти,
Чути, бачити, ненавидіти,
Але дивитися, дихати, образити
І залишилося лише залежати ".

- Чому ці слова називаються "дієслова-виключення"?

- Дієслова-виключення можна запам'ятати і в іншому порядку. Прочитайте правило в підручнику на с.206.

4. Закріплення.

1) Упр. 480 (самостійно)

2) Вибірковий диктант.

Учитель читає по одному реченню текст:

Не руйнуйте мурашину купу. Це - плід великої праці дружного колективу. Дивишся на мурах і бачиш їх величезну роботу.

- Які слова виписали? Поясніть написання.

5. Підсумок уроку.

- Що ми сьогодні робили на уроці?

- Що нового для себе ви дізналися?

6. Домашнє завдання.

Вивчити напам'ять вірш про дієсловах-винятки.

- Ми пройшли всі випробування.

- Дякую за роботу!

Учні відповідають: "Спасибі за урок!"

Схожі статті